İşgalin Sebebi: 1 Trilyon Dolarlık Maden
İşgalin Sebebi: 1 Trilyon Dolarlık MadenPentagon yetkilileri Afganistan'da 1 trilyon dolarlık madenin oldugunu saptadılar. Afganistan lityumun S.Arabistan'ı olacak.

Onlarca yıldır isgallerle sarsılan Afganistan’da 1 trilyon dolar degerinde el degmemis mineral yatakları oldugu, Pentagon ihalelerin danısmanlıgını yaptıgı belirtildi.

New York Times'a üst düzey bir yetkili, henüz hiç el degmemis maden yataklarının hem Afgan ekonomisini düze çıkaracagını hem de ABD’nin Afgan savasının maliyetini karsılayacagını kaydetti. Gazetenin haberinde Afganistan’da bulunan maden yatakları arasında demir, altın, bakır, kobalt gibi madenlerin yanı sıra lityum gibi endüstriyel açıdan son derece kritik madenler de var. Gazete, Afganistan’ın dünyanın en önemli maden kaynagı haline gelebilecegini yazdı.

Gazete, bir Pentagon andıcında Afganistan’dan ‘’Lityumun Suudi Arabistanı’’ seklinde bahsedildigini belirtti. Lityum, pil üretiminden laptop ve Blackberry üretimine kadar kullanılmasıyla yeni teknolojinin en kritik madenlerinden biri. Afganistan’ın sadece Gazni vileyetindeki lityum yatagının su an dünyanın en büyük lityum kaynagı olan Bolivya’nın yatakları kadar zengin oldugu belirtiliyor.
 

Afganistan’daki birliklerden de sorumlu ABD Merkezi Kuvvetler Komutanı Orgeneral David Petraus ise, Afganistan’ın maden potansiyelini ‘hayret verici’ olarak nitelendirdi.

İsgali düzenleyen ABD, madenlerin ihale danısmanı

NY Times’ın haberine göre, Afganistan, madenlerinin isletme ihalelerini Sonbahardan itibaren yapmaya baslayacak. Bu konuda Pentagon’un Afganistan Maden Bakanlıgına danısmanlık yaptıgı belirtiliyor. Madenleri bulan ekibin yöneticilerinden olan ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Brinkley, ‘’Maden bakanlıgı bu isin üstesinden gelebilecek donanımda degil. Onlara hazır olmaları için yardımcı oluyoruz’’ diye konustu.Pazartesi, 14 Haziran 2010 12:53


Kaynak : Dunya Bulteni


Kayıt Tarihi : 14 - 6 - 2010
Bu sayfa 920 defa ziyaret edilmiştir.