"ANNELERE KIYILMASIN" Basın Açıklaması
"ANNELERE KIYILMASIN" Basın Açıklaması
Ülkemizin karşı karşıya olduğu en önemli problemlerden birisi de Küresel Sistemin himayesinde yürütülen, etnisiteye dayalı ayrılıkçı terör sorunudur. Bu sorunun çözümü ile ilgili çeşitli inisiyatifler yürütülmüştür. Bunlardan birisi de 2014 yılında yürürlüğe konulan çözüm sürecidir.
 
Bu süreçte bir yandan çözüme dönük adımlar atılırken diğer yandan pkk nın 12-15 yaş arası sayıları binlerle ifade edilen çocukları dağa kaçırmasıyla da baltalanmıştır. Bu duruma öncelikle çocukları kaçırılan anneler isyan etmiş ve HDP Diyarbakır Belediyesi önünde bir eylem başlatmışlardır. UHİM olarak gönderdiğimiz bir çok heyet ve yaptığımız basın açıklamalarımızla bu annelerin sesi olmaya çalışmıştık. Çözüm süreci içerisinde çözüme dair umutların yeşertilmesi için o gün bu annelerin çığlıklarına yeterince karşılık bulunamamıştı maalesef.
 
03 Eylül 2019'da Diyarbakır HDP İl binası önünde anneler bir kez daha çocukları için yeni bir eylem başlatmışlardır. HDP binasının önünde böyle bir eylemin başlatılmış olması, çocuk yaştaki insanların dağa çıkarılmasının sorumluluğunun adresi açısından önemlidir.
 
Öte yandan Yargıtay’ın 12-15 yaş arası çocukların dağa çıkarılması ile ilgili almış olduğu örnek kararın çok olumlu sonuçları olacağı da açıktır. Tüm siyasi partilerimiz bu hususun uygulamadaki destekçisi ve takipçisi olmalıdır. 
 
Şimdi gelinen noktada ve yerinde yaptığımız gözlemler neticesinde şunları söyleyebiliriz:
 
· Bir anne ya da babanın evladına kavuşma isteği tüm siyasal ve ideolojik söylemlerin dışında değerlendirilmesi ve dikkate alınması gereken bir durumdur. 
· 12-15 yaş arası çocukların dağa çıkartılmasının caydırıcı hukuki önlemler ile engellenmesi ve insan hakları ihlali açısından değerlendirilmesi zaruridir.
·Anne babaların HDP İl binası önünde toplanmaları çocuklarının pkk terör örgütüne katılma sürecinde HDP teşkilatlarının aracılık ve organize ettiğine dair kesine yakın bir bilgiye dayanmaktadır.
· Mağdur anne ve babaların anlattığına göre kaçırılan çocukların neredeyse tamamı çözüm süreci esnasında kaçırılmış ve çoğunluğu kaçırıldığında 12-15 yaş arası çocuklardan oluşmaktadır.
· Oturma eylemi yapanlar arasında pkk tarafından kaçırılan Asker ve Polis anneleri de mevcuttur. Yani annelik duygusu üzerinden bir eylem gelişmektedir.
· Mağdur anne ve babalar kendi çocuklarının durumuyla HDP yöneticilerinin çocuklarının durumunu kıyaslamakta ve "Onların çocukları kolejlerde okurken bizim çocuğumuzun silahla dağlarda ne işi var." diyerek çıplak gerçeği ve çelişkiyi ortaya koymaktadır.
· Bölge halkının üzerinde ağır siyasi baskı oluşmasına sebep olan terör örgütüne ait silahlı unsurların tehdit ve santajlarını engellemek için azami gayret gösterilmesi gerektiği gözlemlenmiştr. 
 
Sonuç olarak;
 
Çocukların yeri annelerinin yanıdır. Çocuklar babalarının sofralarını başkalarının zoruyla terk etmemelidirler. 
Çocuklarımızın elinden kalemi alıp silahı verenlere karşı toplumun tüm kesimlerini, tüm siyasi çevreleri ve tüm sivil unsurları annelerin bu haklı çığlığının yanında yer almaya davet ediyoruz.
 
Biliyoruz ki, annelik tüm siyasi hesapların dışında ve üstündedir.
 
BASIN BİLDİRİSİ / 20 Eylül Cuma
Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi
 
Kayıt Tarihi : 20.9.2019
Bu sayfa 932 defa ziyaret edilmiştir.